Simona Halep, dublă campioană la Shenzhen

Simona Halep a realizat la Shenzhen, o dublă performanță, care îi confirmă startul bun în acest an competițional.

Ea a câștigat mai întâi finala de la simplu a turneului și apoi, alături de Irina Begu, a reușit să cucerească trofeul și la dublu. Printr-o coincidență, în ambele meciuri a avut aceeași adversară: tânăra, dar talentata Karolina Siniakova din Cehia.

Simona Halep și Irina Begu câștigă setul decisiv cu 10-8 și sunt campioane la Shenzhen, scrie Digi24.

Halep şi Begu au învins în finală cuplul ceh Barbora Krejcikova- Katerina Siniakova, cap de serie numărul 1, scor 1-6, 6-1, 10-8, într-o oră şi trei minute.

Tot sâmbătă, Simona Halep, liderul WTA, s-a impus în finala de simplu, în faţa Katerinei Siniakova, locul 47 WTA, scor 6-1, 2-6, 6-0.

Pentru prima dată după 2009, finalistele de la simplu s-au întâlnit şi la dublu.

Premiul pentru câştigarea trofeului la dublu este de 26.031 de dolari şi 280 de puncte, în timp ce pentru victoria de la simplu Halep va primi 163.260 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Este pentru prima dată când Halep câștigă un turneu la dublu.

Următoarea etapă pentru româncă va fi Australian Open (15-28 ianuarie). Ea va fi cap de serie numărul 1 la primul Grand Slam al anului.